Zprávy
NOVÉ LETNÍ NABÍDKY *** DĚTI ZDARMA *** LETNÍ SLEVOVÉ KARTY **** POBYTY U JEZER *** POBYTY V TERMÁLNÍCH LÁZNÍCH *** TURISTIKA V ALPÁCH *** NA KOLE S CELOU RODINOU***
Cestovní kancelář a agentura Traveller - Váš specialista na Rakousko

Oblasti Rakouska

Salcbursko

Salcbursko je spolkovou zemí s hlavním městem Salzburg. Patří k zemím s bohatou historií, Salzburg byl tradičním sídelním městem arcibiskupů. Staré město v centru je na seznamu památek UNESCO. Je vyhledávaným turistickým cílem jak kvůli architektonickým skvostům, tak pro svou polohu v malebné krajině. V létě je dějištěm mnoha kulturních akcí, především pak hudebních festivalů. Salzburg byl také působištěm W.A. Mozarta.
Ve středověku patřilo Salcbursko k nejbohatším zemím, a to především díky solným dolům v Halleinu a Bad Dürnbergu a dobývání zlata v Gasteinském údolí. Salcburkem protéká řeka Salzach, na jihu země se táhne pohoří Vysokých Taur a z východu je země ohraničena Dachsteinským masivem. Největšími zajímavostmi Salcburska jsou například nejhlubší soutěska Rakouska Liechtensteinklamm, přehradní jezera na Kaprunu, jezero v Zell am See, Grossglocknerská vysokohorská silnice, termální lázně Bad Gastein a Bad Hofgastein či hrady Mautendorf a Hohenwerfen. 
 

Štýrsko

Štýrsko je druhou největší spolkovou zemí Rakouska a nachází se v jeho jihovýchodní části. Hlavním městem Štýrska je Graz (Štýrský Hradec), který leží na řece Mur. Na severu Štýrska se rozprostírá vysokohorský masiv Taur, jižní část Štýrska je naopak nížinatý s vhodnými podmínkami pro zemědělství. Městu Graz je přisuzován jižanský charakter, najdete zde velké množství architektonických památek, staré město je chráněno jako součást světového kulturního umění UNESCO. Graz je dějištěm mnoha výstav a festivalů, ke kterým patří především "Taneční léto v Grazu" a "Štýrský podzim". 
K nejnavštěvovanějším místům Štýrska patří okolí ledovce Dachsteinu s městy Schladming, Rohrmoos a vyhlášenou běžkařskou oblastí Ramsau. Na severu Štýrska najdete světoznámé poutní místo Marizell s klášterem. Štýrsko je také zemí mnoha termálních lázní, ke kterým patří např. Bad Ausee, Bad Koflach, Gesundheitstherme Wildbad, Bad Blumau, Therme Loipersdort a další. Na západ od Štýrského Hradce se nachází také městečko Piber, ze kterého pocházejí koně lipicání. Celé Štýrsko je oblíbenou oblastí cykloturistiky s mnoha značenými cyklostezkami.

Korutany

Korutany jsou nejjižnější spolkovou zemí Rakouska, která sousedí s Itálií a Slovinskem. Ze severu je ohraničena masivem Taur. Hlavním městem je Klagenfurt a druhým nejvýznamnějším městem je Villach.
V Korutanech se nachází velké množství přírodních krás, především jezer, horských vrcholů, krápníkových jeskyní atd. Nejznámějším jezerem Korutan je Wörthersee poblíž Klagenfurtu. Dalšími krásnými jezery jsou např. Millstätter See, Ossiacher See nebo Klopeiner See, které je známé jako nejteplejší jezero Evropy. Přes celé Korutany se táhne řeka Dráva, podél níž vede oblíbená cyklostezka.
Bad Kleikirchheimu s termálními lázněmi Römerbad a St. Kathrein je oblíbeným turistickým střediskem v létě i v zimě, ve kterém můžete spojit lyžování s koupáním v termálech. Další termální lázně s léčebnými prameny najdete ve Villachu.
Oblíbenou lyžařskou oblastí Korutan je Mölltalský ledovec v severní části poblíže Obervellachu. Z výšky 3000 m n. m. uvidíte i panorama Grossglockneru, nejvyšší hory Rakouska. Korutany nabízejí i mnohé jiné lyžařské oblasti, ke kterým patří Nassfeldská aréna, Innerkrems, Turracher Höhe a další.
Díky bohaté historii můžete v Korutanech obdivovat i velké množství památek. Neměli byste vynechat hrady Hochosterwitz a Landskron, zámek Porcia poblíž Spittalu, chrám v Gurku či benediktinský klášter v údolí Lavanttalu.
 

Tyrolsko

Tyrolsko je nejhornatější spolkovou zemí Rakouska, přes celé jeho území se táhne pohoří Východních Alp. Skládá se ze dvou částí, většího Severního Tyrolska a menšího Východního Tyrolska, které jsou od sebe odděleny západní částí Salcburska. Hlavním městem je Innsbruck. Na severovýchodní hranici Východního Tyrolska a Korutan se nachází nejvyšší hora Rakouska Grollglockner (3797 m. n.m.). Tyrolskem protéká řeka Inn, v jehož údolí je soustředěna převážná část obyvatelstva.
Celé Tyrolsko je díky mnoha lyžařským oblastem rájem pro milovníky zimních sportů. K nejznámějším a největším oblastem patří Kitzbühlské Alpy na východě, Zillertal, Tux, Stubai, Ötztal a Pitztal na jihu či oblasti Matrei a Sillian ve Východním Tyrolsku.
V létě si v Tyrolsku přijdou na své milovníci vysokohorské turistiky a jízdy na horském kole, kteří se mohou držet mnoha výborně značených tras. 
V Tyrolsku se nachází okolo sta menších i větších jezer, z nichž některé slouží ke koupání. V Längenfeldu najdete také termální lázně Aqua Dome. 
K dalším turistickým zajímavostem patří zámky Tratzberg v Embachu nebo Ambras v Innsbrucku se speciálním programem pro děti. V Ötztalském údolí, kde byl nalezen pravěký muž "Ötzi", se můžete vrátit do doby ledové v pravěké vesničce v Umhausenu.
 

Vorarlbersko

Vorarlbersko je nejzápadnější a druhou nejmenší zemí Rakouska. Hlavním městem je Bregenz. Na většině jeho území se rozprostírají Alpy a na severozápadě hraničí s Bodamským jezerem. Je zde mnohotvárná krajina, která přechází od zvlněných kopců u Bodamského jezera až k ledovcům na jihu. Nejznámější lyžařskou oblasí je Silvretta na jihu území poblíž hranice s Tyrolskem.
Vorarlbersko nabízí nesčetné možnosti sportovního vyžití, a to v podobě turistiky, horské cyklistiky, horolezectvní, jachtingu, surfování či adrenalinových sportů.
Země je dějištěm mnoha kulturních akcí. K nejznámějším patří hudební festival v Bregenzu s největším jezerním jevištěm na světě. Bregenz je městem kultury, ve kterém se konají výstavy, koncerty a divadelní představení. 
Z Vorarlberska si díky jeho výhodné poloze můžete udělat výlety i do Německa, Švýcarska či Lichtenštejnska. Oblíbenými výletními cíli je plavba lodí po Bodamském jezeře či návštěva Kostnice.
 

Horní Rakousko

Horní Rakousko hraničí na severu s Českou republikou, jeho západní hranici s Německem tvoří řeka Inn, v jižní části se rozprostírá Solná komora s mnoha jezery, která přechází v pohoří Dachsteinu. Hlavním městem Horního Rakouska je Linec. Nejznámějšími jezery Solné komory jsou Attersee, Mondsee, Traunsee, Wolfgangsee a Halštatské jezero. Největší řekou Horního Rakouska je Dunaj.
Linec je město, ve kterém se stará architektura mísí s moderními stavbami. Koná se zde celá řada výstav v rámci akce Linec - město kultury 2009. V lineckém zámku nad Dunajem sídlí Hornorakouské zemské muzeum.
Dalšími hornorakouskými pamětihodnostmi jsou zámky Aistersheim, Greinburg, Lamberg, Ort a hrady Clam a Wels. Oblíbeným turistickým cílem jsou také lázně Bad Ischl s vilou císařovny Alžběty I. a císaře Františka I. Dalšími termálními lázněmi na území Horního Rakouska jsou např. Greinberg, Bad Schallerbach , Bad Zell či Bad Hall.
Milovníci přírodních krás by neměli vynechat ledové jeskyně v Dachsteinu a solné doly v Hallstattu.
 

Dolní Rakousko

Dolní Rakousko je co do rozlohy největší spolkovou zemí Rakouska. Nachází se v jeho severovýchodní části a svým územím obklopuje Vídeň. Hlavním městem Dolního Rakouska je Sankt Pölten. Středem Dolního Rakouska protéká řeka Dunaj, podle kterého se rozprostírají nížiny. Na jižní hranici se Štýrskem se začínají zvedat vrcholky Alp. Mezi Vídní a jihomoravskou hranicí se rozprostírá oblast Weinviertel, kterou nejvíce charakterizují rozsáhlé vinice a množství vinných sklípků. Centrem vinařství je městečko Retz, které najdete na jih od Znojma. Dalšími zajímavostmi Weinviertlu je rytířský hrad Kreuzenstein, památník rakouské armády Heldenberg či městečko Laa an der Thaya, které je známé nejen jako termální lázně, ale také jako tradiční centrum pivovarnictví.
Na jih od Vídně najdete oblast Wienerwald. Za návštěvu stojí klášter Stift Klosterneuburg s rozsáhlými uměleckými sbírkami, hrad Greifenstein a zámky Atzenbrugg, Laxenburg a Mayerling. Lázně Baden, do kterých se dostanete vláčkem z Vídně, jsou lázeňským centrem, dějištěm operetních představení a také nejstarším kasinem v Rakousku. Nejjižnějším cípem je oblast Süd Alpin s nejstarší lanovkou Hirschenkogelbahn na Semmering. Oblst Süd Alpin je také oblíbeným centerem horské cyklistiky.
Na západ od St. Pöltenu v oblasti Wachau najdete největší benediktýnský klášter Evropy Melk a také zámky Persenbeug, Luberegg či Arstetten.
Západní část Dolního Rakouska tvoří oblasti Waldviertel a Mostviertel.

Burgenlad

Burgenland je nejvýchodnější spolkovou zemí Rakouska a třetí nejmenší zemí dle rozlohy. Hlavním městem Burgenlandu je Eisenstatt. Historicky byla tato země sousedící s maďarskou hranicí častým předmětem sporů Rakouska a Uherska. 
V severní části země se rozprostírá Neusiedler See, které je největším stepním jezerem Evropy a oblíbeným turistickým cílem, především pak surfařů a jachtařů. V zimě se Neusiedler See stává největším kluzištěm Rakouska. V okolí jezera se rozprostírají nekonečné vinice, Burgenland je centrem rakouského vinařství. 
Ve střední a jižní část Burgenlandu můžete obdivovat mnoho klášterů a hradů, ke kterým patří např. Bernstein, Forchenstein či Schlaining. 
Burgenland je také tradičním dějištěm mnoha kulturních a hudebních festivalů, k nejznámějším patří Haydnův festival v Eisenstadtu

Poptávkový formulář
Chcete vypracovat nabídku na míru?
Vyplňte náš stručný formulář a my se vám ozveme.
Přejít na formulář
Kontakt
Telefon:
+420 602 515 738
e-mail:
info@traveler.cz
Facebook
Traveller s. r. o.
Hradešínská 52
101 00 Praha 10
Přejít na kontakty

Poptávka​

 
34 let tradice 34
34 let tradice
Nabídky na míru
Nabídky na míru
Vlastní doprava
Vlastní doprava